Magdalena Łuszczak
Gabinet Premium
21 Luty

Niezawodne propozycje na zdrowe i pyszne przekąski

Szybkie tempo życia nie zawsze pozwala na spożycie posiłków powoli i w spokojnej atmosferze. Dobrym rozwiązaniem w takich sytuacjach są przekąski. Nie zastąpią one pełnowartościowego posiłku, pozwolą jednak zaspokoić pierwszy głód. Na rynku mamy do dyspozycji wiele produktów lub półproduktów, a nawet gotowe przekąski. Po której jednak sięgać? Oczywiście po warzywa i owoce w różnej postaci! 

Poniższe pomysły na zdrowe przekąski sprawdzą się również u dzieci. Czasami wystarczy ładnie, kolorowo podać, aby zachęcić nasze pociechy do jedzenia. Warzywny koktajl można nazwać Napojem Hulka, a placki warzywne Plackami mocy mistrza Jedi.

  1. Owoce i warzywa na surowo

    Dostarczają m.in. błonnika nierozpuszczalnego oraz witamin. Wystarczy umyć, niektóre obrać
    i zjeść ze smakiem.

  2. Koktajle

    Rozwiązanie dla osób, które wolą przekąski w wersji płynnej. Dodatkowo w ten sposób możemy zwiększyć energetyczność posiłku. Jak wykonać? Wybieramy bazę (wodę, mleko, kefir, jogurt, naturalny napój roślinny), ulubione owoce i warzywa (np.: banan, truskawka, awokado, pietruszka, jabłko, szpinak, grejpfrut), płatki np.: owsiane i inne dodatki jak sezam, kakao, wiórki kokosowe i wszystko razem blendujemy!

  3. Frytki z warzyw – marchewki, pietruszki i selera

    Dobra alternatywa dla osób, które wolą bardziej wyraziste smaki. Warzywa należy umyć, obrać, pokroić w słupki. Wymieszać w misce razem z niewielką ilością oleju rzepakowego i ulubionymi przyprawami – tymianek, papryka słodka lub ostra. Włożyć do nagrzanego piekarnika (180°C) na ok.30 minut.

  4. Warzywne placki

    Zetrzeć na tarce ulubione warzywa (np.: marchew, pietruszka, cukinia), dodać zioła (tymianek, cząber, czarnuszka, pietruszka) i połączyć z jajkiem oraz z mąką (na niecałe 500 g warzyw 1 jajko i 1 łyżka mąki). Nakładać łyżką na blaszkę i włożyć do nagrzanego piekarnika (180°C) na ok. 20-30 minut. Dobrze się komponują z sosem czosnkowym (jogurt + świeży czosnek) lub ziołowym.

  5. Pasta z roślin strączkowych + warzywa

    Innym rozwiązaniem na dostarczenie organizmowi porcji witamin są surowe warzywa pokrojone w słupki, a do tego hummus. Pastę można wykonać również z innych roślin strączkowych np.: białej fasoli, soczewicy. Ugotowane strączki blendujemy z ulubionymi nasionami - słonecznika, pestkami dyni lub orzechami, dodajemy przyprawy oraz mleko lub olej,aby nadać odpowiednią konsystencję.

  6. Pieczona ciecierzyca

    To alternatywa dla smakoszy chipsów. Jest źródłem m.in. białka i błonnika. Sposób przygotowania jest taki jak frytek z warzyw. Oczywiście najpierw należy ciecierzycę ugotować po wcześniejszym namoczeniu lub użyć gotową ze słoika lub puszki.

Twój komentarz




POKAŻ