07 Maj

Piramida IŻŻ, czyli podstawowe zasady zdrowego odżywiania

Piramida przedstawia podstawowe zasady prawidłowego żywienia. Została opracowana w Instytucie Żywności i Żywienia w Warszawie pod kierunkiem profesora Mirosława Jarosza. 

Piramida żywienia jest prostym graficznym schematem, przedstawiającym najlepszą zawartość poszczególnych grup produktów spożywczych w diecie osób zdrowych. Mianowicie, produkty znajdujące się najbliżej podstawy piramidy należy spożywać regularnie, natomiast te, znajdujące się na szczycie, powinny być spożywane w nieco mniejszych ilościach. Informacja graficzna zawarta z prawej strony piramidy informuje również, by pić odpowiednią ilość wody oraz unikać cukru, słodyczy i soli kuchennej.

 

WARZYWA I OWOCE
Najlepiej spożywaj je w każdym posiłku w ilości stanowiącej co najmniej połowę talerza. Ważne, by stosunek warzyw do owoców w ciągu dnia wynosił 3:1, a suma ich masy nie powinna być niższa od 400 g. Porcję warzyw i owoców może stanowić także 1 szklanka świeżo wyciśniętego soku.


PRODUKTY ZBOŻOWE
Spożywaj produkty pełnoziarniste, brązowy ryż, gruboziarniste kasze (gryczana, jęczmienna, pęczak), pełnoziarniste płatki zbożowe oraz razowe makarony. Produkty takie zawierają więcej witamin, zwłaszcza z grupy B i składników mineralnych oraz błonnika w porównaniu do produktów oczyszczonych.


MLEKO I PRODUKTY MLECZNE
W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się 2 szklanki mleka, które możesz zastąpić chudym jogurtem i kefirem, a częściowo serem. Pozwoli to na dostarczenie organizmowi wapnia, pełnowartościowego białka i witaminy A oraz witamin z grupy B.


MIĘSO, DRÓB, RYBY, JAJA I NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH
Ogranicz spożycie czerwonego mięsa i przetworów mięsnych, do 0,5 kg tygodniowo. Wybieraj chude garunki mięs i drobiu. Spożywaj 1-2 razy w tyg nasiona roślin strączkowych i 1-2 razy w tygodniu tłuste ryby, zamiast porcji mięsa lub drobiu.


OLEJE, ORZECHY I NASIONA
Unikaj tłuszczów zwierzęcych i zastępuj je olejami roślinnymi. Najbardziej zalecane są olej rzepakowy i oliwa z oliwek, które najlepiej dodawaj do posiłków na surowo, zachowają wówczas swoje prozdrowotne właściwości.

Piramida dostępna jest na stronie IŻŻ:
www.izz.waw.pl/pl/zasady-prawidowego-ywienia

 

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe