11 Kwie

Dobro zawarte w nasionach roślin strączkowych

W wielu częściach świata nasiona roślin strączkowych są podstawą diety i w zupełności zastępują mięso. Są nie tylko nieporównywalnie tańsze od mięsa, ale zawierają mnóstwo cennych składników odżywczych, które są niezbędne dla utrzymania organizmu w dobrej kondycji. 

Nasiona roślin strączkowych są przede wszystkim źródłem białka, które jest niezbędnym składnikiem odżywczym dla dzieci w okresie dorastania, dla sportowców, kobiet w ciąży, itd. Najwięcej białka zawierają suche ziarna soi i soczewicy, następnie grochu i fasoli (mają więcej białka niż mięso!). Są bardzo pożywne i bogate w węglowodany, dostarczają dużo energii, stanowią także źródło wielonienasyconych kwasów tłuszczowych.

Zawierają duże ilości błonnika, który jest konieczny do zwalczania zaparć, regulowania poziomu cukru we krwi i cholesterolu. Są bogate w składniki mineralne, takie jak żelazo, wapń, fosfor, magnez, jod, potas. zawierają witaminy z grupy B, które pozwalają regulować centralny układ nerwowy i zapobiegać stanom lękowym, stresowi i depresji. Mają większą zawartość witaminy B, potasu, magnezu, fosforu i żelaza niż porównywalna porcja mięsa.

Za efekt wzdymający roślin strączkowych odpowiadają związki należące do grupy oligosacharydów. Ich trawienie przez organizm ludzki jest utrudnione, ze względu na brak enzymów rozkładających wiązania alfa-galaktozydowe. Bez przeszkód rozkładają te związki obecne w jelicie grubym bakterie. Gazy, które powstają podczas tych przemian (głównie wodór i dwutlenek węgla) powodują nieprzyjemne wzdęcia. Nasiona niedojrzałe jak groszek zielony, fasola szparagowa lub skiełkowane nasiona soi lub fasoli, nie zawierają fermentujących cukrów, które powstają w nich dopiero podczas końcowego dojrzewania.

Zazwyczaj warzywa strączkowe wymagają moczenia i dosyć długiego gotowania, tak aby były dogotowane i miękkie. Dzięki temu „niszczone” są antyodżywcze składniki oraz substancje powodujące dokuczliwe wzdęcia. Podczas gotowania roślin strączkowych, najlepiej: doprowadzić wodę do wrzenia, następnie zdjąć garnek z ognia, wylać wodę, uzupełnić ją nową i zagotować od nowa. Przez pierwsze 20 minut gotujemy bez przykrycia, usuwając szumowiny, aż wytworzy się para (która rozbija i rozprasza enzymy zaburzające trawienie.

Należy także używać przypraw przeciwdziałającym wzdęciom (kminek, kolendra, koper, tymianek, szałwia, oregano, bazylia). Warto włączyć do diety różnego rodzaju hummusy, pasty z fasoli, zupy kremy na bazie soczewicy czy ciecierzycy, a nawet fasolowe brownie!

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe