07 Marz

W jaki sposób skutecznie kształtować preferencje smakowe u dzieci?

Zmysł smaku kształtuje się już we wczesnym okresie życia płodowego – pierwsze kubki smakowe rozwijają się już w 8. tygodniu ciąży. Prowadzone badania obserwacyjne pokazują, że płód w 32. tygodniu połyka płyn owodniowy tym chętniej, im jest on słodszy. Każdy noworodek bezwarunkowo akceptuje smak słodki związany m.in. ze smakiem mleka matki. Natomiast rozpoznanie i akceptacja innych smaków nie odbywa się w sposób automatyczny, lecz poprzez naukę. Dzieci często odrzucają smak kwaśny lub gorzki związany z warzywami. 

Każde niemowlę w kwestiach smakowych jest jak czysta kartka, która z czasem zabarwia się, dlatego akceptację smaku warzyw można w dziecku wyuczyć. Konsekwentna, kilkukrotna podaż pojedynczego smaku np. brokułu (1 łyżeczka raz dziennie) zakończy się sukcesem. Ważne, by naukę jedzenia warzyw rozpocząć jak najwcześniej – warzywa należy zacząć podawać dziecku już od 6 miesiąca życia pod postacią puree (z ziemniaka, marchewki, brokułu itp.).

Istotną kwestią jest również to, by nie wspierać rozwoju u dziecka preferencji do smaku słonego czy słodkiego. Dzieciom nie powinno się podawać słonych przekąsek oraz dosalać potraw na talerzu, nie powinno się również dosładzać posiłków dziecka czy jego napojów, a co najważniejsze - podawać mu słodyczy.

Należy pamiętać o tym, że dziecko uczy się poprzez obserwację otoczenia. To rodzice oraz rodzeństwo stanowią dla dziecka wzór do naśladowania, dlatego tak ważne jest, aby korzystne praktyki zdrowotne wprowadzić wśród całej rodziny.

Wprowadzenie prawidłowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat życia dziecka wpływa pozytywnie na zachowanie zdrowych preferencji żywieniowych w jego dorosłym życiu oraz znacząco zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu cywilizacyjnych chorób jak np. cukrzyca, miażdżyca, nadciśnienie i dylipidemia.

Na konsultacje do Wrocławskiego Centrum Dietetyki zapraszamy kobiety w ciąży, mamy w trakcie karmienia piersią oraz rodziców starszych dzieci. Zrób pierwszy krok w trosce o dobro swojej rodziny!

Twój komentarz
Sprawdź swoje dane osobobowe Sprawdź swoje dane osobobowe